کلسیم یکی از مواد غذایی مورد نیاز بدن کودکان و بزرگسالان محسوب می‌شود. زیرا کلسیم برای رشد کامل استخوان‌ها ضروری است. بدن کلسیم  مورد نیاز خود را از منابع مختلف بدست می‌آورد و در صورت کمبود آن دچار  بیماری خواهیم شد. کلسیم از مهم‌ترین مواد معدنی موجود در بدن است که به طور طبیعی می‌توان آن را از انواع مختلف غذاها نوشیدنی‌ها و ... دریافت کرد. این ماده معدنی به حفظ سلامت استخوان‌ها، به حفظ عروق خونی سالم در بدن، تنظیم فشار خون و حتی پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲ نیز کمک می‌کند.

به گفته متخصصان تغذیه  مقدارکافی کلسیم:

درکودکان ۱ تا ۳ ساله ۷۰۰ میلی‌گرم

بچه‌های ۴ تا ۸ ساله ۱۰۰۰ میلی‌گرم

نوجوانان و جوانان ۹ تا ۱۸ ساله، ۱۳۰۰ میلی‌گرم

منابع اصلی کلسیم عبارتند از : شیر، ماست، پنیر و ... اما تنها نباید از لبنیات کلسیم رژیم غذایی روزانه‌مان را پر کنیم؛ زیرا منابع دیگری از غذاها و نوشیدنی‌ها نیز وجود دارند که حاوی مقدار زیادی از کلسیم هستند که سبزیجات غذاهای دریایی، حبوبات و میوه‌ها از سردسته‌های اصلی حاوی کلسیم هستند.

 انواع لبنیات

به جز شیر، سایر لبنیات نیز حاوی کلسیم هستند. هرچند میزان کلسیم لبنیاتی مانند ماست، پنیر، خامه و ....  به مراتب از شیر کمتر است اما می توان با اضافه کردن آن‌ها به وعده‌های غذایی مختلف، کلسیم روزانه را تامین کرد. یک لیوان شیر حدود ۳۰۰ میلی‌گرم و یک پیاله ماست و ۵۰ گرم پنیر هم تقریباً به همین میزان کلسیم دارد.

 شیرسویا

اگر کودکتان  نتواند شیر بخورد چه باید کرد؟ راه حل، استفاده از شیرسویاست. شیر، ماست، پنیر و سایر لبنیات حاوی کلسیم هستند. اما دانه‌های سویا هم مقدار کافی از این ماده را در خود دارد . هرفنجان شیرسویا حاوی ۱۰ میلی‌گرم کلسیم است. هر چند جذب این کلسیم کمی برای بدن مشکل است اما به هر حال سویا و محصولات غذایی که از آن تهیه می‌شود، پس از شیر و مشتقات آن، ازبهترین منابع کلسیم برای ما به حساب می‌آید.

 بادام درختی

یک مشت بادام به اندازه یک سوم یک فنجان شیر، حاوی کلسیم است. این مقدار بادام به صورت خام یا بو داده، حاوی ۱۱۰ میلی‌گرم کلسیم است. بادام حاوی کلسیم و ویتامین E است که هر دوی آنها سلامت مو و ناخنهای شما را تضمین می کنند. یک مشت، بادام کلسیم مورد نیاز روزانه بدنتان را تامین خواهد کرد.

 حبوبات

لوبیا، نخود، عدس و سایر حبوبات، حاوی مقدار مطلوبی کلسیم است. حبوبات در حالت معمولی حدود ۱۳۰ میلی‌گرم کلسیم دارد که تقریباً برابر نصف یک لیوان شیر است.همچنین مصرف یک پیاله از یک کنسرو لوبیا، حدود ۱۹۰ میلی‌گرم کلسیم به بدن می‌رساند. مصرف غذاهایی مانند لوبیاگرم، عدسی و خوردنی‌های حاوی حبوبات، می‌تواند به تامین کلسیم بدن بچه‌ها کمک کند.

کلم بروکلی و ماست

کلم بروکلی از منابع کلسیم به شمار می‌رود. دو پیاله کلم بروکلی پخته شده یا پنج ساقه خام از آن، به اندازه یک لیوان شیر در تامین کلسیم بدن کارساز است. یک پیاله ماست یا ماست و خیار و ادویه (مانند پودر سبزیجات و... ) به همراه  کلم بروکلی برای بچه‌ها خوشمزه و جذاب خواهد بود.

 نخودسبز

هر پیاله نخودسبز حاوی ۴۵ میلی‌گرم کلسیم است اما این ماده غذایی علاوه بر تامین کلسیم بدن، به تامین ویتامین K نیز کمک می‌کند. برخی مطالعات نشان داده‌اند مکمل‌های ویتامین K ، منجر به تراکم استخوان‌ها و افزایش استحکام آن ها می‌شود. 

سبزیجات(برگهای خوراکی)

سبزیجاتی با برگهای سبز تیره همانند اسفناج، حاوی کلسیم و دیگر ویتامین ها و مواد معدنی هستند. این سبزیجات مفید از بهترین گزینه های یک تغذیه سالم به شمار می روند. سالاد اسفناج و یا خوردن یک وعده اضافی از سبزیجات در وقت نهار می تواند کلسیم مورد نیاز بدن شما را تامین کند.

 پرتقال

این همه مرکبات خوشمزه، هرکدام حاوی کلسیم می باشند. یک برش پرتقال تازه نه تنها سیستم ایمنی بدن شما را بالا می برد بلکه باعث می شود فرم استخوان بندی بدن را در فرم ایده آل خود حفظ کنید.

 لوبیاچیتی

لوبیا سرشار از پروتئین، فیبر و کلسیم است و یک ماده غذایی عالی و مقرون به صرفه است که به راحتی میتوانید به دستور غذایی خود اضافه کنید.

مواد غذایی غنی شده

غذاهای آماده معمولاً شهرت بدی دارند اما اغلب آنها با ویتامین ها و مواد معدنی همانند کلسیم غنی شده اند. غلاتی که در صبحانه هستند، بهترین گزینه از این دست و بهترین راه برای جذب کلسیم می باشند؛ البته باید مراقب شکر افزوده آنها باشید.