طرز تهیه کشک و بادمجان رژیمی
کشک بادمجان جزو غذاهای اصیل و فوق العاده لذیذ ایرانی. ولی در صورتی که رژیم باشیم ممکنه به خاطر چرب بودنش اصلا طرفش نریم.کشک و بادمجان رژیمی را به راحتی و با دستور تهیه آسان که با خیال راحت میل کنید. کشک و بادمجان از قدیم الایام جزء پاهای ثابت سفره‌های مجلسی ایرانی می‌باشد. این غذا در چند نوع تهیه می‌شود. این یکی از آن‌ها است. هر وقت هوس غذایی را کرده باشیم، کافی است لب تر کنیم تا مادر عزیزمان یا برای فردا خودشان تدارک ببینند تهیه نمایند .

مواد لازم جهت تهیه کشک و بادمجان رژیمی

بادمجان متوسط 4 عدد

پیاز 1 عدد

سیر 6 عدد

زرچوبه: مقداری

گردو (در صورت تمایل): مقداری

گوجه فرنگی

نمک در صورت نیاز: مقداری (چون کشک محلی کمی شور است بهتر است زیاد از نمک استفاده ‌نکنم).

طرز تهیه کشک و بادمجان رژیمی :

دو عدد از بادمجان‌ها را به هر طریق که مایلید کبابى کنید ( با منقل یا فر ) و بعد از اینکه خنک شد پوست آن را جدا کنید و به قطعات کوچک خرد کنید ، داخل ماهیتابه کمى پیاز را تفت دهید به آن سیر ریز خرد شده و یا له شده را اضافه کنید و کمى زرد چوبه و نمک بریزید ، بادمجان هاى کبابى را هم اضافه کنید. حالا دو عدد بادمجانى که باقى مانده را هم پوست بگیرید و به برش‌هاى کوچک تقسیم کنید و به بقیه مواد اضافه کنید درب ظرف را گذاشته و با حرارت خیلى ملایم اجازه دهید بادمجان‌ها کاملاً پخته و نرم شوند ... به طورى که آبى نداشته باشند چون درب ظرف بسته است غذا خودش آب میاندازد. زمانى که مطمئن شدید بادمجان‌ها کاملاً پخته، داخل ظرف سرو کشیده و روى آن را با نعناع داغ، سیر داغ، پیاز داغ، گردو و زعفران و کشک تزئین کنید .

نکته مهم در تهیه کشک و بادمجان رژیمى:

اگر فقط دو عدد از بادمجان‌ها را کبابى کردیم فقط به خاطر عطر و بویی است که به غذا می‌دهد. چون زمانى که کبابى می‌شوند گوشت‌شان هم کمى کمتر می‌شود و ترجیح می‌دهم بادمجان‌هاى دیگر کامل و گوشتى استفاده شوند .من در تفت دادن یک عدد پیاز هم فقط از یک قاشق غذا خورى روغن استفاده کردم. در صورت تمایل میتوانید ۱/۲ پیمانه کشک را در آخر پخت اضافه کنید خوب هم بزنید بعد از چند دقیقه از روى حرارت برداشته و روى آن را تزئین نمائید .

روشی دیگر جهت تهیه کشک و بادمجان با گوجه فرنگی

مواد لازم:

بادمجان: یک کیلوگرم

کشک: حدود نیم کیلو (البته کشک محلی مورد استفاده ما کمی شل است)

گوجه فرنگی: سه عدد

پیاز: دو عدد

سیر: سه حبه

زرچوبه: مقداری

گردو (در صورت تمایل): مقداری

نمک در صورت نیاز: مقداری (چون کشک محلی کمی شور است من زیاد از نمک استفاده نمی کنم).

پیش از تهیه:

مهمترین فوت کوزه‌گری این غذا داشتن بادمجان‌های مرغوب می‌باشد. بادمجان‌های گوشتالو، براق، سنگین و بلند با پوستی کشیده و سفت و بدون آثار ضرب خوردگی، اغلب خوشمزه‌ تر و شیرین‌تر هستند.

طرز تهیه کشک و بادمجان با گوجه فرنگی :

بادمجان‌ها را شسته، پوست کنده و هر بادمجان را به سه ورق طولی تبدیل می کنیم. (البته بستگی با اندازه بادمجان نیز دارد. هر چه قطر آن بیشتر، تعداد ورقها هم بیشتر می‌شود).

بعد بادمجان‌ها را درون ظرفی یا آبکشی قرار داده و چند ساعتی اجازه می‌دهیم تا کمی خشک شوند یا حدود نیم ساعت جلوی آفتاب قرار می‌دهیم. این کار دو فایده دارد یکی اینکه از میزان آب آن کاسته می شود و حین سرخ شدن آبش درون روغن به این ور و آن ور نمی‌پاشد، دیگری اینکه میزان کمتری روغن به خود جذب می‌کند. در این مرحله برخی بر روی بادمجان‌ها نمک میزنند و برخی دیگر درون آب نمک قرار می دهند، سپس می شویند، خشک می‌کنند و سرخ می‌کنند. ولی چون بادمجان‌ها کاملاً شیرین بودند و از طرفی با روغن سرخ کردنی سرخشان می‌کنم روغن زیادی جذب نمی‌کنند.

در ابتدا درون روغن کمی نمک می‌پاشیم تا بادمجان‌ها تردتر و خوشمزه‌تر شوند. سپس بامجان‌ها را با حرارت نسبتاً بالا سرخ می‌کنیم. از کنار اجاق تکان نمی‌خوریم تا مبادا بسوزند و گاهی تابه را به صورت دورانی تکان می‌دهیم. بادمجان ها که سرخ شد آن‌ها را روی حوله کاغذی آشپزخانه قرار می‌دهیم تا روغن اضافی‌ خارج شود. سپس درون ظرف دیگری پیازها را که نگینی درشت خرد کرده‌ایم با مقداری روغن و کمی زردچوبه تفت می‌دهیم. ترجیحاً از روغن بادمجان‌ها استفاده نکنید تا پیازها سیاه نشود. در انتها سیر خلالی را اضافه می‌کنیم و کمی تفت می‌دهیم. دقت کنید زیاد تفت دهیم سیر تلخ می شود. بادمجان‌ها را در ته قابلمه قرار می‌دهیم، گوجه فرنگی‌های رنده شده و حدود نصف پیمانه آب و پیاز و سیر خرد شده را به آن می‌افزائیم و درب قابلمه را می‌بندیم و اجازه می‌دهیم مواد با حرارت ملایم کاملاً بپزد، نرم شود و آبش را بکشد. سپس با چنگال بادمجان‌ها را هم می‌زنیم تا کمی له شود، البته نه اینکه پوره شود. سپس کشک را اضافه کرده و کمی هم می‌زنیم و اجازه می‌دهیم چند جوشی بزند. در این مرحله در صورت نیاز مقداری نمک می‌افزائیم. سپس آن را در ظرف سرو ریخته و در صورت تمایل با گردو که به صورت دندان گیر و کمی درشت خرد کرده‌ایم و پیاز داغ کمی نعنا و پودر گل محمدی (قزیل گول) تزئین می‌کنیم. از کمی نعنا و پودر گل محمدی (قزیل گول) استفاده کردم و چه به صورت گرم و چه سرد اغلب همراه با نان ترجیحاً سنگک سرو می‌شود. 

نکات مهم جهت تهیه کشک و بادمجان با گوجه فرنگی

این غذا همراه با گوشت (اغلب گوشت گردن)، بدون آب، به جای آب کمی آب گوشت، بدون گوجه، یا به همراه رب، با زعفران یا بدون زعفران، بدون له کردن بادمجانها یا کاملاً له کردن بادمجان‌ها، همراه با نعنا داغ درون آن و به روش‌های متفاوت تهیه می‌شود.

سیر را می‌توان عوض نگینی خرد کردن له نماییم. ولی در صورت نگینی شدن و سرخ شدن بوی آن کمتر است. گردو را میتوان به داخل مواد ریخت و یا با پیاز، تفت داد که روغن بیندازد، ولی ما ترجیح می‌دهیم به روی کشک و بادمجان بریزیم. (گردو علاوه بر خوش طعم کردن آن، به کاهش بوی سیر از دهان کمک می‌کند).

برای تزئین می‌توان از کشک سفید یا زعفرانی، پیاز داغ و یا نعنا داغ نیز استفاده کرد. برای کاهش دادن بوی بد سیر از دهان، می توان مدتی بعد از مصرف، از پاستیل میوه‌ای، آدامس نعنایی، قرص نعنا، جویدن جعفری، جویدن برگ نعنا، خوردن ماست، جویدن گردو، مکیدن لیمو ترش، خوردن سیب، جویدن چوب دارچین، جویدن دانه قهوه و ... استفاده کرد.